Kreatin a brnění

Kreatin je aminokyselina, kterou tělo může získat jedním ze tří způsobů: potraviny bohaté na kreatiny, jako jsou ryby, červené maso a volně žijící zvěř, výroba pankreasu, jater nebo ledvin nebo synteticky vyvinuté výživové doplňky. Suplementace kreatinu je spojena s řadou vedlejších účinků, včetně pocitu brnění, který může být způsoben svalovými křečemi nebo závažnějším stavem známým jako syndrom oddělení. Používáte-li doplňky kreatinu a máte pocit třást a pálení v kůži, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Svalové křeče

Použití doplňků kreatinu může způsobit pocit mravenčení ve svalech, že extra kreatin může způsobit křeče nebo se může stát neobvykle citlivým na kmeny nebo slzy. MayoClinic.com poukazuje na to, že tento účinek na svaly může být způsoben méně extra kreatinem a spíše k pověsti kreatinu jako stavitel svalové hmoty. Kreatin je populární doplněk mezi atlety, kteří mohou cvičit déle a tvrdší, než by normálně při kreatinu, což mělo za následek svalové křeče nebo napětí. Tito sportovci se domnívají, že doplňky jim pomohou stát se více svalnatými a atletickými. Podle MayoClinic.com klinické studie podporují myšlenku, že kreatin může zvýšit svalovou hmotu, ale ne že zlepšuje atletickou vytrvalost.

Syndrom oddělení

Ve vzácných případech může přídavek kreatinu způsobit lékařskou pohotovost známou jako syndrom oddělení. Za těchto podmínek způsobuje otok v svalové tkáni nohy nebo paže nárůst tlaku, který vede k oddělení krve a kyslíku od postižené končetiny. Jedinci s syndromem kompartmentu pocítí pocit pálení, brnění v kůži pokrývající sval, stejně jako intenzivní bolest, pocit nepohodlné těsnosti a necitlivosti nebo možnou paralýzu. Syndrom kompartmentu musí být chirurgicky ošetřen co nejdříve, aby se zabránilo ireverzibilnímu poškození tkáně u tkání.

Doporučené dávkování

Pokud se rozhodnete pravidelně doplnit kreatinem, lékařské centrum Univerzity v Marylandu říká, že 2 gramy monohydrátu kreatinu denně jsou bezpečné dávkování pro dospělé. Někteří sportovci berou větší dávky kreatinu dva až pět dní před sportovní událostí – 5 gramů monohydrátu kreatinu až čtyřikrát denně – ale neexistují žádné vědecké důkazy prokazující, že dávka je bezpečná pro běžné užívání nebo pro lidi Nezahrnuty do namáhavé fyzické aktivity. Neberte si více než doporučené dávkování a nedávejte kreatinovým doplňkům dětem nebo dospívajícím.

Úvahy

Kreatinové doplňky nejsou regulovány Správou potravin a léčiv USA. To znamená, že žádné kreatinové tablety nebo tablety, které si zakoupíte, nebyly zkontrolovány z hlediska účinnosti, čistoty nebo bezpečnosti. Kromě brnění může konzumace doplňkového kreatinu způsobit zvýšení hmotnosti, průjem, vysoký krevní tlak a poškození ledvin nebo jater. Může také narušit funkci léků, jako jsou diuretika, probenicid, cimetidin a nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen a naproxen. Poraďte se s lékařem o možných nebezpečích před použitím kreatinu.