Čokoláda zmírňuje bolesti hlavy?

Čokoláda pochází z kakaových bobů a konzumovala v řadě forem bezpočet generací původních obyvatel, zejména domorodců z jižních amerických zemí. Kakaové boby jsou bohatými zdroji kofeinu, které se tradičně používají ke snížení únavy, ale také se používají v modernějších časech ke zmírnění určitých typů bolestí hlavy. Komerčně vyráběná čokoláda má často vysoký obsah cukru, který lze použít k zmírnění diabetických nebo hypoglykemických bolestí hlavy.

Kakaové boby jsou vynikajícím zdrojem polyfenolů, které jsou antioxidanty, které eliminují volné radikály. Volné radikály podněcují zánětlivé reakce a způsobují poškození tkání, zejména v krevních cévách, což může vést k bolesti a bolestem hlavy. Kakaové boby také obsahují určité minerály a vitamíny, které jsou potřebné k regulaci svalového napětí, přenášení kyslíku v krvi a léčení pojivové tkáně. Dále jsou kakaové boby bohaté na kofein, který má různé účinky na kardiovaskulární a centrální nervový systém.

Čokoláda je obecně rozdělena do tří odrůd: tmavé, mléčné a bílé. Hlavní rozdíl mezi typy je procento kakaového prášku. Tmavá čokoláda obvykle obsahuje 50 až 80 procent kakaového prášku, což z něj činí bohatý zdroj kofeinu podle “Současné výživy”. Mléčná čokoláda obecně obsahuje mnohem méně než 50 procent kakaového prášku, ale mnohem rafinovanější cukr, Sladší chuť. Bílá čokoláda je převážně cukr a mléčné výrobky a často neobsahuje žádný kakaový prášek nebo přírodní kofein.

Migrénové bolesti hlavy mají složité a špatně pochopené příčiny, avšak široce kolísavé průměry krevních cév v hlavě vedou k většině symptomů, jak je uvedeno v “Mechanismu a zvládání bolesti hlavy.” Zpočátku v důsledku různých kauzálních faktorů cévy Které dodávají určité části mozku, se stávají příliš malými, což může způsobit vznik zvláštních vizuálních jevů nazývaných aury. Krátce poté tělo nadměrně kompenzuje dramaticky dilatováním stejných cév, což způsobuje tlak a bolest hlavy, která může trvat několik hodin. Kofein narušuje působení adenosinu, neurotransmiteru mozku, který podporuje vazodilataci a průtok krve v mozku a v celém těle. V důsledku toho kofein může způsobit vazokonstrikci a snížit průtok krve do hlavy až o 30 procent a přerušit nebo snížit bolestivé stavy většiny migrénových bolestí hlavy podle “Lidské biochemie a onemocnění”. Je zřejmé, že tmavá čokoláda s vysokým podílem kakaa Prášek by byl nejlépe pro boj s těmito bolestmi hlavy.

Hypoglykemické bolesti hlavy, také nazývané diabetické bolesti hlavy, se vyskytují, když je hladina krevního cukru příliš nízká. Nedostatek potravy nebo vysoké dávky inzulínu jsou běžnými příčinami těchto bolestí hlavy, které jsou obvykle nudné a bolestivé v přírodě, jak je uvedeno v “Komplexním přehledu o medicíně bolestí hlavy”. Jíst mléko nebo bílou čokoládu, které mají vysoké glykemické indexy kvůli jejich rafinovanému Cukru, může rychle zvýšit hladinu glukózy v krvi a dočasně zmírnit tento typ bolesti hlavy.

Spotřeba kofeinu a vysoce rafinovaného cukru vede k fyzické závislosti. Jesť příliš mnoho čokolády po mnoho dní nebo týdnů může způsobit závislost, což vede k abstinenčním příznakům po přerušení užívání. Je ironií, že hlavním příznakem vysazení kofeinu a cukru je oslabující, migrénové bolesti hlavy. Čokoláda s umírněním může dočasně zmírnit některé bolesti hlavy, ale předávkování a stažení může vést k těm, které mohou být bolestnější.

Vlastnosti kakaových bobů

Druhy čokolády

Migréna Bolesti hlavy

Hypoglykemické bolesti hlavy

Odstranění bolesti hlavy