Účinky kurkuma na paměť

Přibližně 15 procent mužů a 11 procent žen ve věku 65 let a starších trpí určitým stupněm mírného nebo těžkého zhoršení paměti, tvrdí Federální fórum intergender pro statistiky související se stárnutím. Nejen, že ztráta paměti trpí pacienty a jejich rodinami, tím zvyšuje riziko, že lidé přijdou do opatrovnictví. Mnoho lidí se obrací na alternativní a doplňkovou medicínu s nadějí, že zvýší jejich paměťovou schopnost, přičemž kurkuma je jeden doplněk, který může mít výhody zvyšující paměť. Vždy konzultujte s lékařem před použitím doplňku.

Turmeric je rostlina původem z jižní Indie a Indonésie, s stopkami, které jsou vařené, sušené a rozdrcené na prášek a používané v kariích a žluté hořčici. Extrakt z kořene kurkumu, známý jako kurkumin, byl zkoumán kvůli své schopnosti zlepšit řadu zdravotních onemocnění, včetně Alzheimerovy choroby. Zdá se, že kurkumin má antioxidační vlastnosti, což znamená, že může snížit zánět a otok. Obyvatelé Indie, kteří užívají velké množství kurkumu ve své stravě, mají podle Světové zdravotnické organizace nejnižší míru Alzheimerovy choroby na světě.

Většina dospělých bude zažívat okamžiky ztráty paměti v době jejich věku, například zapomenutí, kde položí klíče od auta. Jiní mohou trpět mírnou kognitivní poruchou, chorobou, která ovlivňuje paměť, ale přesto je relativně mírná, i když může postupně narůstat. Mezi její příznaky patří potíže při zapamatování si nedávno naučených skutečností a neschopnost získat nové informace. Mezi závažnější formy poruchy paměti patří demence a Alzheimerova nemoc, postupně oslabující stav, který pomalu ničí paměť a myšlení.

Předpokládá se, že beta-amyloidní plaky v mozku, jakož i oxidační stres, škodlivé volné radikály a záněty jsou všechny klíčové součásti vývoje paměťových problémů, zejména v souvislosti s Alzheimerovou chorobou. Studie zveřejněná v září 2010 v časopise “Neuroscience” krmeny výkrmy kurkuminu potkanům s plaky amyloid-beta a zjistila, že kurkumin zlepšuje prostorové učení a paměť.

Curcumin může mít prospěch i pro ztrátu paměti, která není Alzheimerovou chorobou. Závěry publikované v květnu 2010 “Farmakologie, biochemie a chování” ukázaly, že extrakty z kurkuminu pomohly zlepšit učení a prostorovou paměť, stejně jako koncentrace neurotransmiterů mozku u zdravých stárnoucích krys. Studie z roku 2009 publikovaná v “Neurofarmakologii” také prokázala, že kurkumin zhoršuje poznání u laboratorních myší způsobených chronickým stresem a zvyšuje učení a paměť u zvířat.

Nejsou žádné závažné vedlejší účinky spojené s normální konzumací kurkuma. Vyšší dávky mohou zvýšit tělesnou teplotu a mohou zvýšit kyselinu šťavelovou ve vašem moči, což je problém, pokud jste náchylní k ledvinovým kamínkům. Ačkoli dlouhodobé užívání extraktů z kurkumu nebylo studováno u lidí, autor a lékař Dr. Ray Sahelian říká, že můžete denně užívat jednu až tři kapsle z kurkuma, aniž by došlo k významným problémům. Odhaduje se, že lidé v Indii konzumují asi 2 gramy kurkuma denně.

Identifikace

Význam

Alzheimerova choroba

Další výhody paměti

Úvahy