Dobré jídlo jíst, když máte endometriózu

Endometrióza je stav charakterizovaný vysídlením endometriálních buněk, které normálně linají uvnitř dělohy. Tyto tkáňové buňky se pravidelně sbíhají každý měsíc během menstruace. U endometriózy se tyto buňky připevňují k tkáni mimo dělohu, nejčastěji na vaječnících, střevě, močovém měchýři nebo střevním povrchu. Podle Lékařského výboru pro odpovědnou medicínu endometrióza postihuje přibližně 5 až 10 procent žen během jejich reprodukčních let. Endometrióza může způsobit dysmenorei, nadměrné krvácení, bolestivé močení, zažívací potíže a neplodnost. Zatímco neexistuje žádný konkrétní plán stravování pro endometriózu, dodržování některých dietních pokynů vám může pomoci zmírnit příznaky a zvládnout endometriózu.

Dietní terapie

Bez ohledu na příčinu je endometrióza poháněna estrogenem. Bez estrogenu se buněčná produkce zpomalí a zhroucení se rozpadne a zhasne. Proto výživa pro endometriózu zahrnuje dietetické přístupy, které snižují estrogen. Po zdravé stravě, odstranění problémových potravin a získání odpovídajících cvičení pomůže snížit hladinu estrogenu a regulovat hladinu hormonu. Ve studii publikované v červenci 2004 “Reprodukce člověka” F. Parazzini a jeho kolegové zkoumali vztah mezi dietou a endometriózou v pánvi. Výsledky naznačují, že zvýšený příjem ovoce a zeleniny může snížit riziko endometriózy a že příjem červeného masa, hovězího masa a šunky zvyšuje toto riziko.

Vlákno

Dieta bohatá na vlákninu napomáhá trávení zdraví tím, že zlepšuje motilitu střev, zvyšuje objem a podporuje pravidelnost. Během menstruace pomáhá vláknina uvolnit plyn a nadýmat, stejně jako snížit hladinu estrogenu, který v těle cirkuluje. Potraviny bohaté na vlákninu zahrnují ovoce jako jablka, bobule, meloun, hrušky a banány, zelenina jako brokolice, hrach, špenát a artičoky, luštěniny včetně fazole, hrach a čočka, celozrnná hnědá rýže, ovesné vločky a obilné zrno a ořechy Jako jsou mandle, pistácie a vlašské ořechy. Podle lékařské komise pro zodpovědnou medicínu ženy, které konzumovaly 14 nebo více porcí zelené zeleniny týdně, měly o 70 procent nižší riziko endometriózy ve srovnání s těmi, kteří měli méně než šest porcí týdně.

Omega-3 mastné kyseliny

Prostaglandiny jsou lipidové sloučeniny odvozené od mastných kyselin, které posílají zprávy mezi buňkami. Během menstruace prostaglandiny pomáhají tělu rozbít endometriální buňky pro vypouštění. Existují tři různé druhy prostaglandinů, PGE1, PGE2 a PGE2a. PGE1 pomáhá upokojit menstruační příznaky, zatímco PGE2 a PGE2a zhoršují příznaky. Syntéza prostaglandinů je ovlivněna jídlem, které jíte. Omega-3 mastné kyseliny jsou zvláště důležité, pokud trpíte endometriózou, protože zvyšují tvorbu PGE1 ve vašem těle a pomáhají zvládat bolestivé příznaky. Chcete-li zvýšit příjem, vyberte si ryby, jako jsou makrela, tuňák, sleď a pstruh, dýňová semena, vlašské ořechy a mandle, fermentované sójové produkty vyrobené ze sójových bobů jako tofu a tempeh a opevněné produkty.

Živočišné produkty

Maso a mléčné výrobky dodávají tělu vápník a bílkoviny, což je důležitou součástí zdravé výživy. Tyto skupiny potravin stimulují tvorbu PGE2 a PGE2a, které zhoršují endometriální a menstruační příznaky. Proto můžete užívat méně z nich, pokud máte endometriózu. Je známo, že mléčné výrobky stimulují tvorbu prostaglandinů a způsobují zhoršení vašich příznaků. Je důležité najít alternativní zdroje živin v mlékárně, aby uspokojily vaše každodenní potřeby. Zvažte zvýšení spotřeby tmavých listnatých zelených rostlin, mořských řas, tofu fíků, mandlí, sezamových semínek a obohacených šťáv bohatých na vápník. Abyste zajistili dostatek bílkovin, jíst tofu, ryby, tempe, ořechy, semena a fazole.

Měli byste se také vyvarovat alkoholických nápojů, kofeinu, smažených potravin, rafinovaných cukrů a nasycených tuků, protože potraviny mohou zhoršit nebo zhoršit symptomy endometria. Ženy, které pijí alkohol, se zdají být vystaveny většímu riziku endometriózy. Mezi ženami, které prožívají neplodnost, bylo riziko endometriózy o 50 procent vyšší u žen, které pijí alkohol ve srovnání s těmi, kteří nemají. Podle Harvardské školy veřejného zdraví bylo zjištěno, že ženy, které konzumují dva nebo více šálků kofeinované kávy nebo čtyři šálky kofeinovaných nealkoholických nápojů denně, mají dvakrát větší pravděpodobnost vývoje endometriózy.

Jiné potraviny, které se mají vyhnout