Cystein ve vejcích

Cystein je aminokyselina – jeden ze stavebních bloků bílkovin – který se může vyrábět v těle, ale může být také nalezen v různých potravinách, včetně vajec. Cystein hraje podstatnou fyziologickou roli jako prekurzorová sloučenina pro látky, které podporují imunitní a respirační systém a které mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny. Kvůli významnému množství cysteinu, které poskytují vajíčka, jsou považovány za užitečné jak pro zlepšení zdraví, tak pro posilování vlasů.

Aspekty

Webová stránka Světového zdravotního světa popisuje cystein jako aminokyselinu, která obsahuje síru a která může být produkována tělem v metabolické cestě zahrnující konverzi methioninu na S-adenosyl-methionin a potom na homocystein, sloučeninu, která reaguje se serinem za vzniku cysteinu . Vzhledem k tomu, že cystein není potřebný k tomu, aby tělo získalo, je považováno za nezbytnou aminokyselinu.

Funkce

Hlavní funkce cysteinu v těle jsou spojeny s glutathionem, sloučeninou, kterou cystein představuje hlavní součást a je důležitou součástí správného fungování imunitního systému. Glutathion nemůže být vyroben v těle bez cysteinu. Glutathion je antioxidant – chemická látka v těle, která neutralizuje volné radikály, sloučeniny považované za způsobující poškození buněk a jejich DNA. Předpokládá se, že přítomnost antioxidantů, jako je glutathion, snižuje riziko vážných zdravotních problémů, jako je rakovina a srdeční onemocnění. Podle světových nejzdravějších potravin glutathion pomáhá játrům detoxikovat krevní oběh tím, že se váže na těžké kovy, jako je rtuť a olovo a dovoluje je odstranit z těla. Kromě toho cystein sám pomáhá respiračním systémům, může podporovat rozpad hlenu a pomáhá snižovat příznaky bronchitidy a jiných respiračních onemocnění, které způsobují nadměrný vývoj hlenu. Naturopathy Digest uvádí, že cystein posiluje výstelku trávicího systému, stimuluje funkci imunitního systému zlepšením komunikace mezi imunitními buňkami a může být přeměněn na glukózu, když je potřeba metabolické palivo.

Cystein ve vejcích

Podle Nutriteam.com, vejce – a zejména vaječné žloutky – obsahují 250 mg cysteinu. Světové zprávy o nejzdravějších potravinách uvádí, že národní akademie věd doporučuje, aby muži konzumovali kdekoli mezi 425 a 700 mg cysteinu denně, ženy mezi 425 a 575 mg cysteinu denně a děti do věku 8 let mezi 163 až 238 mg. Konzumace vajec pravidelně může snadno napomoci k naplnění těchto denních doporučených příjmů cysteinu.

Význam

Podle společnosti Hair2Stay.co.uk jsou vejce důležitou součástí stravy, která podporuje správný růst a zdraví vlasů, místo hlášení, že cystein obsažený ve vejcích je jedním z hlavních důvodů příznivých účinků vajec na sílu a vzhled vlasů . NaturalHairLossRemedies.com doporučuje, aby cysteine ​​zlepšila strukturu vlasů a předpokládá se, že zabrání vypadávání vlasů. Pro zdravé vlasy činte vajíčka součástí vaší stravy nejméně třikrát týdně.

Jiné cysteinové zdroje

Jiné než vejce a vaječné žloutky, cystein se nachází ve významných množstvích v těchto zdrojích: brokolice, sýr, drůbež, pšeničné klíčky, červené maso, růžičková kapusta, oves, jogurt, cibule, česnek a paprika. K dispozici jsou také dva typy doplňků cysteinu: hydrochlorid L-cysteinu a n-acetyl-cystein nebo NAC. NAC forma cysteinu je považována za nejsnadněji absorbovatelnou formu cysteinového doplňku.