Důsledky diuretik ve sportu

Doping je použití látek zvyšujících výkon za účelem soutěžení ve sportu. To zahrnuje použití dopingu v krvi, farmakologickou, chemickou nebo fyzickou manipulaci sportovce. Jednou z zakázaných látek ve světě sportu jsou diuretika. Používané v oblasti medicíny pro pacienty se srdečním selháním a problémy s ledvinami mohou tyto léky maskovat použití steroidů a představovat vážná zdravotní rizika pro sportovce.

Druhy diuretik

Diuretika se také nazývají pilulky na vodu a působí na tělo zvýšením množství, které určíte. Podle Mayo kliniky existují tři typy diuretik: smyčka, thiazid a draslík šetřící. Smyčkové diuretika, jako je furosemid nebo bumetanid, mohou vést ke snížení množství draslíku v krvi. Draslík šetřící diuretika, jako je spironolakton nebo amilorid, působí proti tomuto účinku a pomáhají udržovat normální hladiny draslíku. Tiazidové diuretika, jako je hydrochlorothiazid nebo metolazon, mohou také ovlivnit hladiny draslíku.

Důsledky použití

Existuje mnoho vedlejších účinků při užívání diuretik, které by mohly být škodlivé pro sportovce. Zvýšení močení a ztráty draslíku by mohlo vést k život ohrožující dehydrataci, která nemůže být nahrazena normálními prostředky, pokud jsou užívány diuretika. Dokonce i když jsou pod lékařskou péčí o zdravotní potíže, tento vedlejší účinek je často stále znepokojující. Podle Mayo kliniky mohou některé další vedlejší účinky zahrnovat ztrátu sodíku, závratě, bolesti hlavy, svalové křeče a žízeň.

Zákaz diuretik

Diuretika jsou zakázána většinou hlavních sportovních organizací, včetně Olympijských her a Světové antidopingové agentury. Podle Úřadu pro kontrolu národních protidrogových opatření existují dva důvody, proč jsou diuretika zakázány. Za prvé, sportovci je mohou použít k podvádění ve sportu, kde se jedná o váhu, jako je například box. Diuretika znemožňují rychlou ztrátu hmotnosti vody a umožňují jim falešně se účastnit nižší třídy hmotnosti. Druhým důvodem je, že zvýšené močení způsobené lékem může zředit přítomnost dalších markerů drogy v moči. Tímto způsobem může maskovat použití steroidů a dalších zakázaných látek. Z tohoto důvodu je zakázán ve většině profesionálních a vysokoškolských sportů.

Sport a hydratace

Je důležité, abyste zůstali hydratovaní při sportovních a atletických aktivitách a užívání diuretika je specifickou činností. Nejen, že lék způsobuje ztrátu tekutiny, ale také narušuje rovnováhu elektrolytů nebo živin v krvi, které vaše tělo potřebuje k provádění základních funkcí. Podle Mayo kliniky, některé známky těžké dehydratace zahrnují žízeň, nedostatek močení, potřísněné oči, rychlý srdeční tep, rychlé dýchání a delirium. Užívání diuretika a vynaložení atletiky může velmi snadno vést k dehydrataci a život ohrožujícím následkům.