Toxicita coq10

Koenzym Q-10 nebo CoQ10 existuje v tkáních v celém těle, zejména v buňkách jater, pankreatu, srdce a ledvin. Vaše tělo produkuje méně CoQ10, jak jste starší. Váš lékař může tuto látku předepisovat k léčbě zdravotních stavů. Někteří lidé užívají doplňky CoQ10 ke zvýšení energie, dlouhověkosti a imunity, přestože výzkum tyto tvrzení nesplňuje. Doplňky CoQ10 mohou u některých lidí způsobovat nežádoucí účinky a toxické reakce.

Popis

Vitamin podobná látka, CoQ10 je také známá jako vitamin Q10 a ubichinon. Jen málo lidí má nedostatek této živiny, i když metabolické a mitochondriální poruchy mohou zvýšit riziko. Maso a mořské plody jsou přírodními zdroji CoQ10. Přestože tato látka vyžaduje více studií, může být podle MedlinePlus účinná při léčbě městnavého srdečního selhání, Huntingtonovy choroby, vysokého krevního tlaku, migrény a Parkinsonovy nemoci. Ačkoli neexistuje standardní dávka, studie používající CoQ10 zahrnují dávky mezi 50 a 1200 mg denně.

Vedlejší efekty

I když CoQ10 zřídkakdy způsobuje problémy u většiny lidí, může u některých jedinců způsobit toxické reakce. Možné reakce na užívání doplňků CoQ10 zahrnují pálení žáhy, nevolnost, zvracení, vyrážku, svědění, průjem a bolesti hlavy. Můžete také zaznamenat potíže se spánkem a ztratit chuť k jídlu. Některé důkazy naznačují, že lidé s onemocněním srdce, kteří užívají CoQ10, mohou během intenzivního cvičení zaznamenat pokles krevního tlaku, uvádí MayoClinic.com. Výsledný nedostatek kyslíku může vést k poškození orgánů. Tato látka může také ovlivnit produkci spermií, způsobit pokles krevního tlaku a zvýšit jaterní enzymy.

Alergické reakce

Někteří lidé mají alergické reakce na doplňky CoQ10. Tyto reakce obvykle zahrnují výskyt vyrážky. Může se také objevit svědění.

Opatření

Před podáním doplňků CoQ10 se poraďte se svým lékařem, zvláště pokud trpíte nízkým krevním tlakem, srdečními chorobami nebo jinými chronickými stavy. CoQ10 může interagovat s některými léky na předpis, včetně léků na krevní tlak a léků na ztenčení krve. Tento doplněk obsahuje nedostatečný vědecký výzkum, který by potvrdil bezpečnost užívání během těhotenství nebo kojení. Ačkoli CoQ10 může být pro děti bezpečné, vždy s dětským lékařem vždy před podáním nutričního nebo dietního doplňku svého dítěte. MedlinePlus varuje před užíváním CoQ10 během dvou týdnů před operací.