Tmavá moč a ztráta hmotnosti

Tmavý moč a ztráta hmotnosti, které se vyskytují společně, jsou příznaky, které by neměly být ignorovány, oba mohou naznačovat vážné zdravotní stavy, obvykle zahrnující játra nebo ledviny. Normální moč je barva žluté slámy a lékaři obecně doporučují, abyste konzultovali s poskytovatelem zdravotní péče, pokud ucítíte nějaké nevysvětlitelné zbarvení moči, zejména pokud trvá déle než jeden nebo dva dny nebo se opakuje. Nevysvětlená ztráta hmotnosti je také důvodem pro návštěvu lékaře.

Neškodné podmínky

Je možné, že existuje tichý moč a ztráta hmotnosti neškodný důvod. Některé léky a potraviny – včetně řepy, ostružin a potravinářských barviv – mohou změkčit moč. Ztráta hmotnosti může být jednoduše výsledkem toho, že je aktivnější nebo se sníží kalorií. Ale pokud si nejste jisti, že můžete vysvětlit své příznaky tímto způsobem, měli byste se podívat na svého lékaře.

Žloutenka typu A

Tmavá moč a ztráta chuti k jídlu, která vede ke ztrátě tělesné hmotnosti – společně s bolestem hlavy, nevolností, únavami, bolesti těla a žloutenka nebo žloutnutím – jsou příznaky hepatitidy A, vysoce nákazlivé infekce jater. Tyto příznaky se obvykle objevují asi měsíc po infekci. Můžete kontrahovat hepatitidu A pitím kontaminované vody nebo jístmi potravinami, které připravil pracovník restaurace infikovaný touto chorobou, můžete ji také získat z měkkýšů sklizených ze znečištěné vody. Navíc můžete dostat hepatitidu A sexem nebo blízkým kontaktem s někým, kdo je infikován. Ačkoli není léčba hepatitidy A, většina lidí se zcela zotavuje sama.

Žloutenka typu B

Hepatitida B má podobné příznaky jako hepatitida A. Vysílá se pohlavním stykem a sdílením jehel. Zdravotničtí pracovníci mohou být také infikováni náhodnými jehlami. Navíc může být onemocnění přenášeno během porodu od matek k dětem. V akutní formě hepatitidy B – častější u dospělých – tělo obvykle sám vylučuje virus během šesti měsíců, což vede k úplnému zotavení. Chronická forma je častější u kojenců a dětí, ale často chybí příznaky. O deset let později však mohou nastat. Chronická hepatitida B může způsobit cirhózu, rakovinu jater, selhání jater a infekci hepatitidou D, jinou formu viru hepatitidy. Lékaři léčí chronickou formu hepatitidy B antivirovými léky.

Hepatitida C

Hepatitida C má podobné příznaky jako viry typu A a B, ale také způsobuje bledé nebo jílovité stolice. Může se šířit sexuálním kontaktem, sdílením jehel, získáním tetování s kontaminovanou jehlou nebo sdílením osobních předmětů s infikovanou osobou. Může být také předán z matky na dítě. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu konstatuje, že většina lidí s hepatitidou C vyvíjí chronickou formu onemocnění, která může být bez symptomů až do vzniku cirhózy nebo jizvení jater. Lékaři mohou léčit chronickou hepatitidu C kombinací interferonu alfa a ribaviri.

Chronické onemocnění ledvin

Tmavý moč a ztráta hmotnosti mohou být také známky chronického onemocnění ledvin. Můžete si všimnout změn v močových návycích – například močení méně než obvykle – a moči, která vypadá jako pěnivá nebo bublinová. Může se také objevit opuch nebo otoky nohou, kotníků, obličeje, rukou nebo nohou, stejně jako únava, svědění kůže, nevolnost, ztráta chuti k jídlu a nepříjemná kovová nebo hořká chuť v ústech. Onemocnění ledvin se může pohybovat od mírné až těžké a v některých případech může vyžadovat dialýzu.