Růstové proudy u dospívajících

Kvůli rostoucímu množství pohlavních hormonů během a po pubertu chlapci a dívky v průběhu dospívání výrazně rostou, uvádí se na webu Kids Health. Zatímco dívky mají tendenci začít tyto růstové spurty dříve, chlapci mají tendenci růst vyšší a za delší časové období. Jako takové, preteen dívky mají tendenci k věži přes jejich mužské spolužáky, kteří nakonec dohoní a překonat tyto dívky na výšku, zatímco oni zažijí vlastní růst spurts.

Věkové rozmezí

S nárůstem testosteronu u chlapců a estrogenem u dívek způsobuje puberta různé fyzické změny, které vedou k sexuální zralosti. Dívky mají tendenci vstoupit do puberty ve věku od 8 do 13 let, zatímco jejich mužské vrstevníky se k nim později připojují, obvykle mezi 10 a 13 lety, podle internetové stránky Kids Health. Zatímco růstové proudy se mohou vyskytnout před, během nebo po pubertě, většina puberty-příbuzné růst spurts se vyskytují v raném až středním dospívání roky. Ačkoli růst dívky má tendenci zpomalovat do věku 14 let, průměrný dospívající chlapec bude i nadále rychle růst až do věku 16 let.

Růstové proudy

Během rychlého nárůstu vývoje dospívajících kostí a svalů dochází k růstu v různých krocích, poznamenává Virginia Cooperative Extension. Někteří dospívající zažívají intenzivní výbuchy vývoje, známé jako mini-šmouhy, které mohou být doprovázeny fyzickými “rostoucími bolestmi” v nohách. Během těchto fází intenzivního růstu mohou chlapci zvýšit výšku až o 4 palce a dívky až do 3 ½ palce za jediný rok, uvádí BBC. Mezi mladými miniatury mohou tito mladí lidé pokračovat v růstu normálním tempem. Jiní dospívající však rostou v průběhu svých dospívajících dospělých, nad normálním tempem, zpomalují nebo zastavují ve věku 16 let.

Normální růst

Většina dospívajících narůstá růstovými proudy, průměrná dívka se nejrychleji rozrůstá ve věku 12 až 13 let a průměrný chlapec vidí největší zisky ve věku mezi 14 a 15 lety podle Broward County Public Schools. Takové dospívající zažívají rychlý pokles růstu po těchto výhoncích, přičemž většina dívek dosahuje dospělé výšky do věku 18 let a většina chlapců se zastaví ve věku 20 let. Někteří teenageři však nezaznamenávají růstové proudy, místo toho rostou pomalu, Stabilní tempo během dospívání. Zatímco tito dospívající se mohou zdát zaostávat za spolužáky, nemusí mít stejný rychlý pokles růstu a nakonec se dostanou až k jejich vrstevníkům v pozdních dospívajících.

Pomáhat

S rostoucími bolestmi, spolužáky v řadě různých výšin a obavami, že jsou příliš krátké nebo příliš vysoké, růstové proudy mohou být společensky a fyzicky neohrabaným časem pro teenagery. Jako taková byste měli podporovat, vyvarovat se porovnávání dospívajících s ostatními, poskytovat poctivé a otevřené odpovědi na jakékoli otázky a povzbuzovat nebo chválit tělesný, společenský a psychologický rozvoj dospívajících v celém životě podle Kids Health. Zatímco může být obtížné stanovit pravidla pro váš dospívající dospívající, výživa, spánek a fyzická aktivita jsou všechny důležité pro správný růst. Modelováním zdravého životního stylu a pečlivým sledováním toho, co jste dospělí, můžete pomoci zajistit zdravý a pohodlný přechod v této fyzicky obtížné fázi.