Nemoci s bolavými klouby a svaly a bez energie

Syndrom chronické únavy se vyznačuje vyčerpávající únavou, která se zhoršuje fyzickou nebo duševní aktivitou, ale nezlepšuje spánek ani odpočinek na lůžku. Únava je obvykle doprovázena bolavými klouby a svaly. Kombinace extrémních únavových a bolestivých kloubů a svalů vede k neschopnosti vykonávat každodenní úkoly.

Příčiny

Chronický únavový syndrom je jednou z nejméně pochopených zdravotních stavů. Přesná příčina syndromu chronické únavy není známá, ale bylo zjištěno několik faktorů, které přispívají k jeho vzniku. Virové infekce nebo autoimunitní onemocnění jsou považovány za jednu z hlavních příčin. Mezi další příčiny patří anémie, nízká hladina cukru v krvi, alergie, hormonální změny a nízký krevní tlak, podle Mayo Clinic.

Symptomy

Obrovská únavnost je ohniskem symptomu syndromu chronické únavy, ale existují i ​​další příznaky, které jsou vždy přítomny u těch, kteří mají onemocnění. Mezi tyto příznaky patří bolest kloubů, bolesti svalů, ztráta paměti a koncentrace, bolest v krku, zduření lymfatických uzlin a bolesti hlavy. Jiné příznaky, které se liší mezi specifickými případy syndromu chronické únavy, zahrnují bolest břicha, deprese, úzkost, bolest na hrudi, kašel, závratě, sucho v ústech, bolesti čelistí, nevolnost, zimnice, poruchy zraku a pocity brnění v celém těle. Symptomy obvykle přicházejí a odcházejí ve vlnách, ale v některých mohou začít malé a postupně se zhoršovat.

Diagnóza

Neexistují žádné testy pro definitivní diagnózu syndromu chronické únavy, takže diagnóza je často obtížná. Abychom byli diagnostikováni s chronickým únavovým syndromem, musí člověk zaznamenat extrémní únavu po dobu nejméně šesti měsíců, která se nezlepšuje při spánku nebo odpočinku v lůžku, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Kromě prodloužené únavy musí být ve stejném časovém období přítomny čtyři z výše uvedených příznaků. Tyto příznaky musí být považovány za zásahy do každodenních činností. Různé laboratorní a krevní testy budou také použity k vyloučení dalších onemocnění.

Léčba

Léčba syndromu chronické únavy je založena na příznacích. Nízký krevní tlak, bolesti svalů, spánek, úzkost a deprese lze léčit kombinací léků. Individuální programy sestávající z fyzikální terapie, cvičení a kognitivní behaviorální terapie mohou pomoci zlepšit další příznaky. Ve většině případů syndromu chronické únavy se příznaky časem rozptýlí.

Úvahy

Americká akademie rodinných lékařů navrhuje řadu věcí, které lze provést za účelem zlepšení kvality života při současném prokázání příznaků syndromu chronické únavy. Vedení deníku o časech dne, kdy je cítit nejvíce energie, může pomoci při plánování aktivit. Pravidelné světelné cvičení může pomoci udržet fyzickou sílu a duševní zdraví. Podporní skupiny a poradenství mohou být také prospěšné pro ty, kteří zažívají příznaky úzkosti a deprese kvůli chronickému únavovému syndromu.