Nadměrné slinění u dětí

Děti obecně získají plnou kontrolu nad slinováním ve věku 4 let. V některých případech se nadměrné salivace není o nic starat, ale někdy doprovází zdravotní stav. Když tělo vašeho dítěte produkuje příliš mnoho slin, často to způsobuje slzení, což může být pro rodiče a děti nepříjemné. Léčba může pomoci kontrolovat nadměrné sliny a učinit vaše dítě pohodlnější.

Příčiny

Sliny jsou tvořeny třemi různými žlázami v ústech. V mladém věku nejsou svaly dítěte plně vyvinuty, takže nemá takovou kontrolu nad spolknutím slin, jak starší děti dělají. Děti do 8 let přirozeně produkují více slin, než dospělí a starší děti. Některé zdravotní stavy však mohou způsobit, že dítě slizuje víc než je typické. Gastroesofageální refluxní choroba, infekce v ústech nebo krku, určité léky nebo záněty v ústní membráně mohou způsobit nadměrné sliny, uvádí MayoClinic.com.

Komplikace

Přebytečné sliny se nemusí zdát jako obrovský problém, zvláště pokud je to výsledkem zdravotních problémů. I když není pravděpodobné, že by to ohrozilo zdraví dítěte, mohlo by to způsobit další problémy. Když slina není spolknutá a běží pravidelně dolní bradu dítěte, může dráždit pokožku v oblasti. To může způsobit svědění, zarudnutí nebo rozbitou kůži, která by mohla vést k infekci. Pokud sliny nasáknou oblečení, mohou se tyto kožní problémy rozšířit na krk a hruď. Zatímco nechcete omezovat normální tok slin, regulace nadbytku zabraňuje problémům s kůží, které by mohly dělat dítě nepříjemné.

Léčba

V případech, kdy nadměrná slina je spojena se zdravotním stavem, léčba a kontrola tohoto problému může přispět ke snížení toku slin. Například předepisování léků na kontrolu acid refluxu. Existují další způsoby, jak pomáhat zpomalit tok slin, který dobře funguje pro děti. Některé léky jsou k dispozici ve formě pilulek, kapaliny nebo náplastí, které snižují množství vytvořených slin. Řečová terapie je účinná při učení dítěte, aby jí uzavřela rty a pohltila jí plivu, a v některých případech může chirurgie přesměrovat slinné žlázy dítěte nebo zničit část z nich, aby zpomalila produkci, podle KidsGrowth.com. Hypnóza nebo biofeedback jsou alternativní formy léčby, které mohou pomoci. Děti mohou také potřebovat ortodontickou nebo zubní léčbu, pokud je příčinou nadměrné slinění v důsledku infekce nebo zánětu v ústech.

Doma

Zatímco lékařská intervence může být nezbytná v některých případech nadměrné slinění, některé metody pro léčbu tohoto stavu jsou vhodné pro domácí použití. Ujistěte se, že nos dítěte není vycpaný, protože je méně pravděpodobné, že mu zavře ústa, aby si mohl polknout, pokud nemůže dýchat přes nos, navrhuje AboutKidsHealth, webové stránky vyvinuté SickKids Learning Institute. Pomozte Vašemu dítěti praktikovat dobrý držení těla, aby bylo snadnější spolknout.