Má vitamin C vliv na coumadin?

Coumadin, lék známý také jako warfarin, pomáhá předcházet vzniku krevních sraženin. Lékaři mohou předepisovat přípravek Coumadin lidem, kteří měli krevní sraženiny nebo mají vysoké riziko vzniku krevních sraženin, jako jsou pacienti s abnormálním srdečním rytmem nebo jinými srdečními problémy. Vitamin C může mít negativní vliv na funkci warfarinu, ale pouze při jeho konzumaci ve velkých množstvích.

Vitamin C a Coumadin

Některé důkazy ukázaly, že příliš mnoho vitaminu C z doplňků a potravin může snížit účinnost přípravku Coumadin podle MedlinePlus. Snížení účinnosti tohoto léku však může některé lidi zvýšit riziko tvorby krevních sraženin. Důkazy týkající se interakce vitaminu C s Coumadinem zůstávají kontroverzní, podle Institutu Linus Pauling na Oregonské státní univerzitě. Lékařské centrum University of Maryland navíc navrhuje, aby dávky vitaminu C až do 1000 miligramů denně neměly vliv na funkci přípravku Coumadin.

Opatření

Pokud užíváte přípravek Coumadin, poraďte se s lékařem o užívání doplňků vitaminu C nebo o jídle bohatém na vitamín C. Nechte svou krev testovat pravidelně, abyste zkontrolovali účinnost přípravku Coumadin. Tímto způsobem může lékař sledovat účinnost léku a případně změnit dávku, upozorňuje MedlinePlus. Konečně informujte svého lékaře o jakémkoliv posledním použití vitaminu C nebo o dalším doplňkovém užívání, protože vysoký příjem vitaminu C může narušit interpretaci některých výsledků laboratorních testů, uvádí Linus Pauling Institute.

Dávka

Omezte příjem vitamínu C na 1 gram nebo 1000 miligramů denně, zatímco užíváte přípravek Coumadin, doporučuje Linus Pauling Institute. Toto množství daleko přesahuje minimální doporučený denní příjem 90 miligramů pro muže 19 a starší a 75 miligramů pro ženy 19 a více a ponechává prostor pro běžně užívané doplňkové dávky.

Jiné potenciální interakce

Různé potraviny mohou ovlivňovat funkci Coumadinu ve vašem těle, včetně majonézy, oleje na vaření, zelené listové zeleniny, brusinkové šťávy a zeleného čaje podle MedlinePlus Medical Encyclopedia. Některé volné léky nebo léky na předpis mohou mít negativní interaktiny s přípravkem Coumadin, proto diskutujte s lékařem o všech lécích, které užíváte. Během užívání přípravku Coumadin nepijte alkohol. Vitamin C může zvýšit vedlejší účinky estrogenů a snížit účinnost fl ufenazinu, léků proti rakovině, léků proti AIDS a léků na snížení hladiny cholesterolu. Vitamin C může také mít menší interakce s Tylenolem, aspirinem, cholinem magnézium trisalicylátem, nikardipinem, nifedipinem a salsalátem, podle MedlinePlus.