Suché, popraskané rty u dětí

Suché, popraskané rty jsou obecně jen nepříjemné, ale mohou být známkou vážnějšího zdravotního stavu u dětí. Porozumění různým příčinám chrup-lip a jejich doprovodným příznakům vám pomůže zjistit, zda vaše dítě prostě potřebuje lepší masť na rty nebo výlet do ordinace lékaře.

Společné příčiny

Dehydratace obvykle způsobuje, že u dětí jsou suché, popraskané rty. Pokud vaše dítě nepije dostatek tekutin nebo ztrácí tekutiny vracením nebo průjmem, může dojít k dehydratacím. Další známky dehydratace zahrnují horečku, únavu, méně časté močení, suchou kůži, sucho v ústech a zapadlé oči, uvádí Drugs.com. Alergie a větrné počasí mohou také způsobit, že vaše dítě se rty suché a prasklé. Lip-licking také způsobuje rty chap. Může také zažít suché nebo popraskané rty, pokud dechá ústy, místo nosu.

Kawasakiho choroba

Kawasakiova choroba způsobuje červené, suché, popraskané rty, které mohou krvácet. U Kawasakiho choroby se cévy, zejména ty v okolí srdce, zanícují po celém těle. Onemocnění způsobuje horečku, která trvá nejméně jeden týden, a nereaguje na antibiotika. Kawasakiova choroba postihuje především děti mladší 14 let, přičemž u dětí ve věku do 4 let se vyskytuje 80% případů. Příznaky se mění s postupujícím vývojem nemoci. Mezi časné příznaky patří červené oči, červený a skvrnitý jazyk, červené a zduřené ruce a nohy, vyrážky a zduřené lymfatické uzliny. Srdeční komplikace a abnormální jaterní test se mohou objevit i v prvních až jedenácti dnech. Většina případů onemocnění Kawasaki se vyřeší během čtyř až osmi týdnů, říká New Zealand Dermatological Society Incorporated.

Léčba

Většinu případů dehydratace můžete léčit doma. Dejte dítěti svůj dětský elektrolytový roztok koupený v obchodě po dobu 24 hodin. Pomalu přidávejte roztok v dávkách nepřesahujících 1 polévkovou lžíci. Každou jednu až dvě minuty, pokud zvracela, podle společnosti Drugs.com. Po rehydrataci můžete pomalu zavádět normální potraviny, pokud vaše dítě přestalo zvracení. Váš lékař bude léčit Kawasakiho chorobu antibiotiky k zabití jakékoli infekce. Váš lékař se zaměří na zastavení horečky a možných zánětlivých komplikací.

Prevence

Pití spousty tekutin, aby zůstala hydratovaná, je jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit suchým, popraskaným rtům. Vaše dítě by mělo také nosit balzám na rty obsahující opalovací krém a vazelínu nebo včelí vosk. Když vaše dítě vyjíždí ven za chladného počasí, musí znovu aplikovat balzám na rty a pokrýt si rty šálou, říká MayoClinic.com. Vysvětlete svému dítěti, že lízání rtů jen zhoršuje. Pokud má pocit, že je třeba navlhčit do rtů, měl by místo toho dosáhnout svého balzámu na rty. V domě může zvlhčovač zvlhčit vzduch.

Upozornění

Pokud léčba na domácím místě nezhojuje rtů vašeho dítěte, obraťte se na svého lékaře, jelikož může nastat zdravotní stav. Pokud máte podezření na Kawasakiho chorobu, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Dehydratace může být u kojenců velmi závažná. Pokud zaznamenáte nějaké známky dehydratace u dítěte mladšího než 6 měsíců, nebo pokud má dítě zvracení nebo průjem, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Navíc, pokud dehydratované dítě v jakémkoli věku má horečku, velmi sucho v ústech, vrásčitou kůži, krev v jejím zvracení nebo průjem, potřísněné oči, žádné slzy, když pláče nebo zapadne na vrchol její hlavy, okamžitě kontaktujte svého lékaře.