Estrogen a vysoký cholesterol

Jak ženy, tak muži mohou trpět zvýšenými hladinami cholesterolu, které významně ovlivňují kardiovaskulární onemocnění, mrtvice a srdeční záchvaty. Ženy však mají ve svém těle ochranný mechanismus od hormonálního estrogenu, který zůstává v platnosti v plodném věku. Nicméně, jakmile dojde k perimenopauze a menopauze, ochranný účinek estrogenu klesá.

Estrogen je hlavní ženský pohlavní hormon, který se produkuje ve vaječnících. Zatímco ženy se spoléhají na produkci estrogenu pro vyvážení svých reprodukčních orgánů, estrogen je také produkován v menších množstvích u mužů, podle MayoClinic.com. Existují estrogenní receptory v buňkách mozku, kostí, krevních cév, jater a reprodukčního traktu mužů i žen. Nicméně ženy produkují v těle mnohem více estrogenů než muži a hlavní roli, kterou hraje estrogen, je podpora těhotenství.

Cholesterol je voskovitá látka, která je produkována játry a také požitá s určitými potravinami, podle KidsHealth. Cholesterol je vyžadován tělem, aby vyrobil vitamin D poté, co je pokožka vystavena UV záření ze slunce a produkuje některé hormony, buduje stěny buněk a pomáhá trávit tuky. Vaše játra produkuje dostatek cholesterolu, který denně uspokojuje potřeby vašeho těla. Cholesterol se také nachází v potravinách pocházejících ze živočišných zdrojů, jako je maso, vejce a mléčné výrobky s celozrnným obsahem tuku. Vysoká hladina cholesterolu v krevním řečišti může zvýšit riziko onemocnění koronární arterie, kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a srdečního záchvatu. Některé z faktorů vedoucích k vysokému cholesterolu jsou obezita, pohlaví, dědičnost, strava a věk.

Lékaři v klinice Mayo uvádějí, že klesající hladiny estrogenů během menopauzy a peri-menopauzy mohou vést ke zvýšení LDL cholesterolu, běžně nazývaného “špatný” cholesterol. Toto zvýšení špatného cholesterolu a souběžného poklesu HDL cholesterolu nebo “dobrého” cholesterolu zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Zdá se, že estrogen má ochranný účinek na vaskulaturu těla proti nemocem. Estrogen stimuluje uvolňování oxidu dusnatého a snižuje kontrakci buněk hladkého svalstva. Zdá se, že tento vztah snižuje riziko vysokého krevního tlaku a vysokých hladin cholesterolu, zatímco hladiny estrogenů zůstávají během těhotenství ženy vysoké.

Jakmile žena dosáhne perimenopauzy nebo menopauzy, American Heart Association uvádí, že některé ženy mají prospěch z postmenopauzální hormonální terapie k léčbě osteoporózy a dalších zdravotních stavů. Nedoporučují se však užívat výhradně k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Doplnění estrogenem po menopauze nezdá, že by mohlo dojít ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. U žen s osobní anamnézou nebo s rodinnou anamnézou nádorů souvisejících s endokrinním systémem, jako je rakovina prsu, doplnění zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Místo toho American Heart Association doporučuje léky na snížení hladiny cholesterolu pro ženy s vyšším rizikem onemocnění srdce, v kombinaci se změnami v životním stylu a dietními změnami, stejně jako s managementem hmotnosti, fyzickou aktivitou a ukončením kouření.

Co je estrogen?

Vysoké hladiny cholesterolu

Vztah mezi estrogenem a cholesterolem

Po zániku ochrany estrogenu