Srovnání mezi výživovým obsahem hovězího masa a ryby

Jak ryby, tak i maso poskytují zdravou výživu, ale oba mají také zdravotní výstrahy. Maso a ryby, spolu s drůbeží, jsou nejlepšími zdroji bílkovin a železa. Oba mají místo ve zdravé stravě, ale snížit na červené maso a rostoucí ryby může zlepšit vaše zdraví.

Protein je tvořen aminokyselinami, stavebními kameny pro tkáň, kůži a svaly. Dvacet aminokyselin, z nichž 10 může být získáno pouze z dietních zdrojů, tvoří komplexní molekuly bílkovin. Ryby i hovězí maso jsou vynikající kompletní zdroje bílkovin, což znamená, že obsahují všechny esenciální aminokyseliny. 6-oz. Podávaní steaku například dodává 38 g bílkovin, zatímco stejná velikost lososa obsahuje 34 g bílkovin. Potřebujete asi 60 g bílkovin denně pro stavbu a opravu tkáně nebo 0,8 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

Ryby mají určitou výhodu nad hovězím masem, pokud jde o obsah tuku. Červené maso obsahuje větší množství tuku než ryby a tuk v červeném mase je většinou nasycený tuk, který je nejvíce škodlivý pro hladinu cholesterolu. Nasycené tuky zvyšují hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou, tzv. “Špatný” cholesterol. 3-oz. Podíl 75 procent hubeného mletého hovězího masa obsahuje 15 g tuku ve srovnání se 4 g tuku ve stejném množství lososa. Hovězí svíčková, štíhlejší řez masa, obsahuje pouze 7 g tuku na porci; pokud je to možné, vybírejte chudé kusy hovězího masa. Ryby, jako losos a další velké, studené vody mastné ryby obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, nenasycených tuků, které prospívají srdci, spíše než zvyšují riziko srdečních onemocnění.

Železo je nezbytné pro přepravu kyslíku tělem. Železo přichází ve dvou formách: heme a non-heme, přičemž heme železo je nejlepší absorbováno. Zdroje živočišného původu dodávají heme železo, zatímco rostlinné zdroje dodávají neželezné železo. Hovězí maso i ryby dodávají heme železo, ale hovězí maso dodává mírně více, s 2,7 mg železa na 3 oz. V porovnání s 1,1 g u ryb.

Jak ryby, tak i hovězí maso přicházejí se zdravotními upozorněními. Protože jsou oceány a jezera kontaminovány znečišťujícími látkami, některé ryby obsahují velké množství rtuti nebo jiných znečišťujících látek, jako je dioxin. Tyto kontaminující látky mohou být škodlivé pro lidi – zejména těhotné ženy a malé děti by se měly vyvarovat úplné konzumace určitých ryb, včetně tuňáka obecného, ​​makrely obecné, žraloka, mečouna nebo talíře a omezit spotřebu ryb na 12 oz. za týden. V říjnové zprávě Americké společnosti pro rakovinu v “CA” se uvádí, že jíst více než 3-oz. Červeného masa denně zvýšilo riziko vzniku rakoviny tlustého střeva. Konzumace zpracovaného masa a charmování zvýšily rizika.

Protein

Tuky

Železo

Upozornění