Smažení vajec a syrových vajec

Vejce mají vysoký cholesterol v potravě a mají asi 186 miligramů na velké vejce. Můžete jíst vejce a stále máte zdravou výživu, když snižujete vajíčka. Jedení jednoho vejce denně nezpůsobilo zvýšení cholesterolu, ale podle studie publikované v říjnu 2006 “Journal of Nutrition” zvýšily hladiny luteinu a zeaxantinu, látek, které snižují riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace. Klady a zápory existují pro konzumaci smažených vajec a jedení syrových vajec.

Obsah tuku a kalorií

Surové vejce mají nižší obsah kalorií a tuků než smažená vejce, ale jinak jejich obsah živin je téměř identický. Množství oleje, které používáte, ovlivňuje kalorie v smažených vejcích, ale typické smažené vejce má 90 kalorií a 6,8 gramů tuku, jak uvádí ministerstvo zemědělství USA. Surové vejce má 72 kalorií a 4,8 gramů tuku.

Úvahy o bezpečnosti potravin

Surové vejce jsou riskantnější k jídlu než smažené vejce, pokud si nekupujete vejce, která byla pasterizovaná v skořápkách. Vejce mohou být kontaminovány bakteriemi salmonely, takže jejich konzumace může způsobit otravu potravinami. Vaření vajíčka, dokud jak bílý žlutý, tak bílý, nezabije bakterie, což vaše vajíčko bezpečněji spotřebuje. To ovšem neznamená, že musíte vařit vajíčko. Jiné bezpečné volby, které nabízejí méně kalorií, zahrnují vařená vajíčka nebo míchaná vajíčka vařená v pánvi na nehty, takže nemusíte přidávat další tuky.