Dieta pro pomalé trávení

Trávení je jednou z nejdůležitějších funkcí vašeho těla, a to by se mělo objevit bez vědomého vědomí jeho rutinního fungování. Pokud trávení nefunguje správně, je však důvod k obavám. Zácpa – zejména chronická zácpa – může vést k řadě problémů, které zahrnují únavu, citlivost na potraviny, nadýmání, migrény, špatný dech, poruchu výživy a nemoci. Špatné trávení není normální a neměli byste to přijmout. Zdravý člověk by měl vylučovat odpad alespoň jednou denně.

Příčiny pomalého zažívacího systému

Různé věci mohou způsobit pomalé trávení, například jíst zpracované potraviny, mít příliš mnoho stresu a příliš málo cvičení. Pokud je vaše strava nízká ve vláknitých rostlinných pokrmech a ve vodě, nebo pokud konzumujete mnoho nezdravých potravin a mnoho masa a mléčných výrobků, může to zpomalit trávení. Nebo pokud máte nedostatečné cvičení a máte vysoký stres, jíst v nepravidelných dobách, užívat si doplňky s obsahem železa, léky proti bolesti a antidepresiva, nebo pokud jste těhotná – mohou také způsobit pomalé trávení.

Dobrá, dobrá, dobrá … Dobrá hydratace

Začněte den hrnkem teplé vody a šťávou z jedné čtvrti do jedné poloviny citronu. Citronová šťáva stimuluje játra k tvorbě žluče, což je nezbytné pro účinné trávení. Lžíce jablečného octa nebo několik čajových lžiček po celý den může také dělat zázraky. Oba způsoby aktivují trávicí šťávy, které připravují tělo na příjem potravy a pomáhají rozbít a vyplavovat nežádoucí odpad, který se vytvořil v zažívacím traktu. Voda je nezbytná pro proplachování střev, změkčení stolice a prevenci zácpy.

Nezpracované rostlinné potraviny

Vlákna se vyskytují v rostlinných potravinách, jako je zelenina, ovoce, fazole, čočka, celozrnná, ořechy a semena. Rozpustné vlákno změkčuje stolice, zatímco nerozpustné vlákno dodává objem, stimuluje kontrakce střev a pomáhá jídlo procházet střevem. Čím rafinovanější nebo zpracované jídlo se stane, tím méně vlákniny, které obsahuje. Velké množství vlákniny se nachází v kůžích a peelách potravin. Pijte spoustu vody spolu s vláknitými potravinami, abyste zabránili křečemi a plynu a pomohli jim procházet zažívacími traktami.

Časování a pravidelnost jídla

Důkladně žvývejte jídlo, protože začíná trávení v ústech se slinnými žlázami. Čím více práce se děje v ústech, tím méně se žaludek vyžaduje. Pokuste se naplánovat jídlo ve stejnou dobu každý den a vychutnejte si je v uvolněném a pohodlném prostředí. Zabraňte přejídání jedením rozumně velkých porcí, konzumujte důkladně a dodržujte 80% pravidlo. Přestaňte jíst, když máte pocit, že je 80 procent plné, než když se dostanete do bodu, kdy jste byli nepohodlně vycpaní. Získání kvalitního odpočinku je také důležité, protože většina trávení probíhá během spánku.

Vyvarujte se masa, alkoholu, zpracovaných potravin, tučných a smažených potravin, které zpomalují metabolismus, stejně jako mléko, sýr a zmrzlina. Potraviny, které pomáhají při trávení, jsou probiotika, která tvoří bakterie, které zahrnují jablka, avokádo, chřest, celer, bobule, fíky, artyčoky, tmavé listové greeny, řepu, růžičku, fazole, oves a hnědou rýži. Česnek, zázvor, heřmánek, fenykl, petržel, koriandr, kmín, kurkuma a mletý červený pepř jsou užitečné byliny a koření. Můžete také použít aloe, ricinový olej, mleté ​​lněné semínko a semena chia k podpoře trávení. Obecně byste se měli vyvarovat kofeinu, ale pokud jej pijete příležitostně, může to stimulovat střeva a dostat věci do pohybu.

Potraviny pro zvýšení a výživy, které se mají vyhnout