Dha vs. dhea

DHA a DHEA, přestože jsou podobné akronymy, jsou zcela odlišné. Kyselina dokosahexaenová a mastná kyselina omega-3 pocházející z potravinových zdrojů, zatímco dehydroepiandrosteron je syntetický hormon. DHA a DHEA jsou regulovány americkým úřadem pro potraviny a léčiva jako doplňky stravy a nemohou být spojeny s žádnými specifickými tvrzeními týkajícími se zdraví. Než začnete tyto doplňky používat k řešení vašich zdravotních problémů, poraďte se s lékařem.

O kyselině dokosahexaenové

Kyselina dokosahexaenová nebo DHA je mastná kyselina, která se nachází v studené vodě z ryb, mořských řas a rybího oleje, podle University of Maryland Medical Center. V prvním pololetí života je DHA extrémně důležitá pro vývoj nervového systému a zraku. Dospělí zjistí, že omega-3 mastné kyseliny, jako je DHA, jsou přínosné pro snížení rizika srdečních onemocnění. Podle organizace UMMC naše tělo produkuje malé množství DHA a dostáváme ji také z jídel, které jíme, nicméně značný počet lidí žijících v západním světě nečerpá dostatek potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Ryby s vysokým obsahem DHA zahrnují losos, makrela, sardinky, měkkýši, sleď a tuňák obecný. Kromě potravinových zdrojů mohou být doplňky stravy DHA zakoupeny ve formě tobolek z rybího tuku, které také obsahují kyselinu eikosapentaenovou, což je další typ omega-3 mastné kyseliny. DHA doplňky mohou být také extrahovány z řas, které neobsahují EPA.

DHA používá

Kromě léčby onemocnění srdce a pomoci při vývoji kojenců naznačuje, že DHA může být použita k léčbě astmatu, aterosklerózy, kolitidy, cystické fibrózy, deprese, vysokého cholesterolu, poškození ultrafialovým zářením a psychiatrických poruch, jako je Jako schizofrenie. Nicméně, ne všechny tyto tvrzení byly prokázány prostřednictvím klinických studií. Nežádoucí účinky doplňků z rybího oleje jsou obecně mírné a zahrnují rybí lak, volnou stolici a křehkost.

O dehydroepiandrosteronu

Vaše nadledviny produkují hormon dehydroepiandrosteron na vyšších úrovních v určitých dobách života než v jiných, podle UMMC. DHEA způsobuje, že vaše tělo produkuje androgeny a estrogeny, které jsou mužské a ženské pohlavní hormony. Produkujete nejvyšší hladinu DHEA ve střední polovině 20. let, po níž hladiny DHEA narůstají. UMMC uvádí, že hladina DHEA u lidí ve věku 70 let je o 80 procent nižší než u mladých dospělých. Snížená dávka DHEA u starších osob byla spojena se zdravotními stavy, jako je osteoporóza, ztráta paměti, rakovina prsu a srdeční onemocnění. Na rozdíl od DHA neexistují žádné DHEA zdroje.

DHEA používá

DHEA se prodává v různých přípravcích, včetně kapslí, tablet, kapiček, topických krémů a dokonce žvýkaček. Mnoho doplňků z DHEA používá rostlinný extrakt, který pochází z mexických divokých sladkostí, ačkoli neexistují žádné důkazy o tom, že extrakt divokého jamu může být přeměněn na DHEA ve vašem těle. Navrhované použití doplňků DHEA zahrnují léčbu lupusu, HIV, dráždivé střevní poruchy, adrenální insuficienci, deprese, osteoporózu, obezitu, erektilní dysfunkci / příznaky libida, příznaky menopauzy u žen a obecné známky stárnutí. Přípravky DHEA jsou nabízeny jako syntetické hormony, které pravděpodobně mohou zpomalit nebo vrátit proces stárnutí. Národní institut pro stárnutí však poukazuje na to, že ještě nevíme, jak může DHEA ovlivnit tělo, pokud se používá po delší dobu. Dokonce i krátké užívání DHEA bylo spojeno s poškozením jater. Vzhledem k tomu, že na DHEA bylo provedeno tak málo klinických studií, není celková bezpečnost a účinnost dosud známa, uvádí NIA.

Upozornění a obavy

Ani DHEA ani DHA nejsou doporučeny pro použití u dětí nebo těhotných nebo kojících žen. DHEA se nedoporučuje pro osoby mladší 40 let, pokud není známo, že hladiny DHEA jsou nízké. Podle střediska Cancer Center Memorial Sloan-Kettering přichází DHEA s litanou vedlejších účinků a dalších varování a obav. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat mánii, akné a menstruační nepravidelnosti, zvýšené obličejové vlasy, vypadávání vlasů a snížení hlasu u žen. DHEA je také spojena se zvýšeným rizikem rakoviny vaječníků a prsu u žen v premenopauze, toto riziko se zvyšuje, pokud jste obézní. UMMC uvádí, že neexistují žádné důkazy o tom, že DHEA buď pomáhá, nebo zabraňuje známkám stárnutí. Protože může ovlivnit vaše hormony, je důležité, abyste si promluvil se svým lékařem dříve, než začnete užívat přípravek DHEA. Před použitím nějakého doplňku stravy se poraďte s lékařem, pokud plánujete jeho užívání pro zdravotní výhody, zvláště pokud máte stávající zdravotní stav nebo užíváte jiné léky a / nebo doplňky.