Stravu a výživu pro kolagenní kolitidu

Kolagenní kolitida je formou mikroskopické kolitidy vyznačené zánětem tlustého střeva. Na rozdíl od jiných forem kolitidy však tento zánět není viditelný podél stěn tlustého střeva. Namísto toho musí být odebrán vzorek tkáně k odhalení známky tohoto stavu. Většinou se kolagenní kolitida zlepšuje sama, ale můžete provést dietní změny, které snižují její příznaky, včetně průjem a nevolnosti.

Možná budete muset snížit příjem vlákniny, abyste minimalizovali průjem. Vlákno se pohybuje trávícím systémem relativně neporušeným, čímž poskytuje objem do stolice a tím podporuje pohyb střev. Při konzumaci stravy s nízkými vlákny nepotřebujete stimulovat střevo a tím zpomalit průchod odpadu. Čerstvé ovoce, čerstvá zelenina a celozrnná vlákna mají poměrně vysoký obsah vlákniny, takže vaše strava obvykle zahrnuje více zpracovaných a rafinovaných potravin, stejně jako vařené ovoce a zeleninu. Zpracování a vaření těchto potravin snižuje obsah vlákniny. Váš lékař nebo dietetik bude s vámi spolupracovat, abyste pro vás vytvořili nejlepší stravovací plán.

Národní ústav pro diabetes a onemocnění trávicího ústrojí a ledvin doporučuje omezit příjem tuku, aby zmírnil průjem. Tuk v potravinách může povzbudit svaly tlustého střeva ke kontrakci, vysvětluje Americká gastroenterologická asociace. To nevyhnutelně zvyšuje pohyb stolice ve střevech a snižuje množství tekutin absorbovaných střevními stěnami. Strava zůstává volná a vodnatá a průjem přetrvává. Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou obvykle živočišné, jako je sýr, máslo, plnotučné mléko, smetanový sýr, červené maso, vepřové a drůbeží kůže. Také najdete tuky v smažených pokrmech, potraviny vyrobené se zkrácením a dokonce i avokády.

Někteří lidé, kteří se zabývají kolagenní kolitidou, potřebují vyhýbat kořeněným potravinám. Jídla připravené s horkými nebo kořeněnými přísadami mohou po požití dráždit zažívací trakt a zhoršit příznaky spojené s tímto stavem, včetně průjem a nevolnosti. Možná budete muset nejprve jít s nejkrásnějšími možnostmi a pomalu zavádět potraviny zpět do vaší stravy.

Při kolagenní kolitidě je významný příjem tekutin. Čím více průchodů procházíte, tím více tekutin ztrácíte a nejúčinnější způsob doplnění je pití vody. Můžete také chtít investovat do sportovních nápojů obsahujících elektrolyty, stejně jako na nízkotučné polévky a vývary.

Vlákno

Tlustý

Pikantní potraviny

Tekutiny