Pití kávy celý den poškozuje vaše ledviny?

Káva, pražená z kávových zrn, obsahuje fytonutrienty a stimulační látky, jako je kofein, které mají různé účinky na vaše tělo. Příliš mnoho kávy může mít škodlivé účinky na vaše tělo, včetně ledvin, většinou související s množstvím kofeinu obsaženého v kávových zrních. Poraďte se svým lékařem o použití kávy a kofeinu, jestliže trpíte onemocněním ledvin nebo máte z důvodu onemocnění slabé ledviny.

Kofein

Jediný šálek kávy obsahuje v průměru asi 120 mg kofeinu, což stačí k tomu, aby účinně stimuloval váš centrální nervový systém a zvýšil energii a bdělost. Kofein zapne adenosinové a adeninové receptory ve vašem mozku, což zase zvyšuje produkci hormonů nadledvin, které zvyšují srdeční frekvenci, průtok krve a průměr krvinek. Zvýšení průtoku krve v celém těle zvyšuje rychlost přenosu krve do ledvinek, kde toxiny a jiné metabolity se odfiltrují z krve a vylučují se do moči.

Stres ledvinného systému

Stimulací průtoku krve do ledvinek může kofein zvýšit stres, který se vyskytuje na celém vašem ledvinovém systému, v systému, který zahrnuje vaše ledviny a je zodpovědný za filtraci krve. Ve studii z roku 2002 publikované v časopise “Kidney International” výzkumníci tvrdí, že dlouhodobá konzumace kofeinu může zvýšit riziko selhání ledvin tím, že ovlivní schopnost ledviny filtrovat inzulin přítomný ve vašem krevním řečišti. Podle společnosti Health-Science-Spirit.com může dlouhodobé užívání kávy zvýšit množství vápníku vylučovaného ledvinami a způsobit nedostatek vápníku.

Dehydratace

Kofein obsažený v kávě je známý tím, že zvyšuje riziko dehydratace podle knihy “Nutriční doplňky ve sportu a cvičení”. Národní knihovna lékařů uvádí, že dehydratace je největším rizikovým faktorem, který přispívá k tvorbě ledvinových kamenů, což jsou bolestivé vápníkové depozity v ledvinách, které mohou způsobit extrémní bolest a někdy vyžadují operaci. Pití víc než jedné nebo dvou šálků kávy denně může zvýšit riziko dehydrovaného těla, protože vaše tělo ztratí příliš rychle vody, jak vyplývá z Národního informačního centra pro ledviny a urologické choroby.

Doporučení

University Health Services na University of Michigan uvádí, že až 200 mg kofeinu, nebo asi 1 velký šálek kávy, je poměrně neškodné. Vyšší denní příjem však může zvýšit riziko mírných nežádoucích účinků, včetně úzkosti, podráždění, nespavosti, střevní nepohodlí a bolesti hlavy. Dlouhodobý příjem kofeinu až 600 mg denně nebo 3 nebo více šálků kávy denně může výrazně zvýšit riziko vývoje ledvinových kamenů a dalších abnormalit ledvin, které mohou být škodlivé pro vaše zdraví.