Dextróza a kulturistika

Dextróza je typ jednoduchého uhlohydrátu, který vaše tělo používá jako primární zdroj energie. Dextróza, také známá jako glukóza, může být prospěšná při atletických snahách, protože je to forma cukru, kdy vaše tělo rozbíjí potraviny do paliva. Dextróza se prodává v práškové formě jako sportovní doplněk výživy a může být přínosem pro kulturisty. Před použitím jakéhokoli doplňku stravy vyhledejte radu lékaře.

Dextróza je kalorií hustá, což těží kulturistům. Každé 80 gramů dextrózy obsahuje 280 kalorií nebo 14,5 procent denního příjmu 2 000 kalorií. Tato částka je víc než dostatek kalorií na palivo na hodinovou zátěžovou operaci, která – pro člověka s hmotností 185 liber – spálí 266 kalorií, podle Harvardské školy veřejného zdraví. Chcete-li získat hmotu a svaly, musíte být v přebytku kalorií, což znamená, že musíte jíst víc, než spálíte každodenní činnosti.

Dextróza je tvořena výhradně uhlohydráty, takže 80 gramů dextrózy poskytuje 74 gramů sacharidů. Sacharidy paliva vaše tělo pro cvičení, tak vysoký sacharidový doplněk stravy, jako je dextróza může pomoci paliva intenzivní cvičení. Podle výživového a kulturního výzkumu Dr. Johna Berardiho jsou karbohydráty také životně důležité pro oživení tréninku, takže byste měli konzumovat 8 gramů sacharidů na každý kilogram své tělesné hmotnosti po cvičení.

Všechny sacharidy v dextróze jsou sacharidové sacharidy, které mohou být prospěšné díky jejich rychlé absorpci, ale to může být také škodlivé pro kulturistiku. Dextróza má vysoký index glykemického indexu a výzkum z časopisu The Journal of Nutrition z května 2009 naznačuje, že nízko-glykemické potraviny mohou zvýšit spalování tuků lépe než vysoce glykemické potraviny. Vzhledem k tomu, že úspěch kulturistiky vyžaduje nízké procento tělesného tuku kromě množství svalové hmoty, dextróza nemusí být optimální pro použití před tréninkem.

Dextróza neobsahuje žádný bílkovin, živinu nezbytnou pro kulturistiku. Vaše tělo potřebuje bílkoviny k vytvoření a opravě svalů a jiných tkání a Dr. John Berardi navrhuje konzumovat 4 gramy bílkovin bezprostředně po tréninku a až 2 gramy na kilogram tělesné hmotnosti každý den.

Dextróza postrádá dietní tuk, což je živina potřebná pro správný růst a vývoj. Dietní tuk má vysoký obsah kalorií, takže může být přínosem pro kulturistiku, protože vám pomůže dosáhnout přebytku kalorií. Výzkum z říjnového vydání časopisu “Gut” naznačuje, že konzumace omega-3 tuků s bílkovinami může zlepšit růst svalové hmoty ve srovnání s proteiny samotným.

Kalorie

Množství sacharidů

Typ sacharidů

Protein

Dietní tuk