Byliny, aby zůstali daleko od zoloft

Doplňky stravy a bylinky poskytují alternativní léčbu několika poruchám a mohou doplnit konvenční lékařské techniky. Účinné látky v některých bylinných látkách však mohou interagovat se specifickými léčivy, což zvyšuje nebo snižuje účinnost léků a může vést k vedlejším účinkům. Pokud užíváte přípravek Zoloft, nazývaný také sertralin, léčivý přípravek předepsaný pro depresi a jiné neurologické poruchy, měli byste se držet pryč od některých bylin, abyste se vyhnuli škodlivým interakcím mezi bylinami.

Funkce Zoloft

Zoloft patří do skupiny léčiv nazývaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu nebo SSRI. Pomáhá léčit poruchy spojené se snížením signalizace serotoninu. Například, protože serotonin hraje důležitou roli v emoční regulaci a pomáhá zlepšit vaši náladu, SSRIs jako Zoloft mohou pomoci léčit některé formy deprese. Vzhledem k tomu, že mnohé sloučeniny – včetně vitamínů a dalších sloučenin obsažených v doplňcích stravy – také ovlivňují hladinu serotoninu v mozku, kombinace Zoloftu s některými bylinami může být škodlivá.

Byliny, které zvyšují serotonin

Jednou z bylin, která zvyšuje hladinu serotoninu, je třezalka tečkovaná. Byla by mohla fungovat podobně jako léky SSRI podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu a bylinka se zdá být účinná při léčbě deprese jako mnoho antidepresiv SSRI. Ginkgo biloba může také v některých případech pomáhat při léčbě deprese – užívání byliny pomáhá snížit depresi u pacientů s Alzheimerovou chorobou, podle University of Maryland Medical Center. Užívání třezalky nebo ginkga biloba společně se Zoloftem by mohlo zvýšit hladinu serotoninu Váš mozek na nebezpečnou úroveň, což způsobuje serotoninový syndrom.

Účinky serotoninového syndromu

Signalizace serotoninu vyplývající z interakcí mezi Zoloft a bylinnými doplňky způsobuje řadu příznaků a dokonce může být fatální. Vzhledem k tomu, že množství serotoninu v mozku narůstá na nebezpečné úrovně, můžete se cítit dezorientovaně nebo podrážděně, trpíte svalovými záškuby nebo ztuhlostí, cítit se nadměrně teplo a začnete se hojně pít. Neošetřený serotoninový syndrom může vést ke vzniku kómatu a nakonec může způsobit poškození nervového systému.

Úvahy

Nikdy neužívejte doplňky v kombinaci se Zoloft bez souhlasu svého lékaře. Kromě interakcí s nebezpečnými bylinami mohou jiné doplňky stravy také zvýšit riziko syndromu serotoninu, pokud jsou užívány v kombinaci se Zoloftem. Například jak 5-HT, tak L-tryptofan slouží jako prekurzory pro serotonin a zvyšují hladiny serotoninu, a proto mohou být škodlivé pro užívání SSRI léků. Informujte svého lékaře, pokud užíváte nějaké bylinky nebo doplňky před užíváním přípravku Zoloft a vyhledejte lékařské ošetření, pokud se u Vás po konzumaci doplňků stravy se Zoloftem objeví nežádoucí účinky.