Zvýšené falešné úrovně psa z cvičení

Obavy o zdraví prostaty se začínají zvyšovat, jak průměrný muž stárne a zkratky jako PSA se stávají součástí běžného rozhovoru. Hladiny prostatického specifického antigenu nebo PSA jsou měřeny jako součást diagnostického procesu pro detekci rakoviny prostaty. Typicky se pravděpodobnost rakoviny prostaty zvyšuje s vyššími úrovněmi PSA, jak uvádí John Hopkins Prostate Bulletin. Stejně jako u většiny testů se někdy objevují falešně pozitivní výsledky a existují náznaky, že cvičení je jedna složka, která by mohla zvýšit vaše výsledky PSA, což vede k pozitivnímu výsledku testu v nepřítomnosti rakoviny.

Co je antigen specifické pro prostatu nebo PSA?

Buňky v prostatické žláze produkují protein nazývaný prostatický antigen. Tento enzym se vyskytuje ve vysokých koncentracích v semenné tekutině, avšak v jeho krevním řečišti se nemá hodně z něj objevit. Pokud jsou hladiny PSA v krvi vysoké, je to znamení, že v prostatě může dojít k nějaké abnormalitě.

Test PSA

Test PSA byl zaveden v roce 1986 a umožnil detekci rakoviny prostaty až o šest let dříve než u předchozích diagnostických opatření. Normální hladina PSA v krvi je 4 ng / ml. Někteří lidé nazývají hladinu mezi 4 až 10 ng / ml “šedou zónou” a hladiny v tomto rozmezí mohou být výsledkem rakoviny, prostatitidy nebo benigní hyperplázie prostaty. Muži s hladinami PSA nad 10 ng / ml mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prostaty. Podle Národního institutu pro léčbu rakoviny je jedním z omezení testu, že u 25 až 35 procent mužů se zvýšenou hladinou PSA se při dalším vyšetření projeví rakovina prostaty. Vědět, zda faktory, jako je cvičení, zvýší vaše hladiny PSA, může znamenat rozdíl mezi nákladnými dalšími testy s úzkostnou poruchou a klidem.

Faktory ovlivňující hladiny PSA

Webová stránka podpory rakoviny Macmillan uvádí, že vaše hladiny PSA se mohou zvýšit z následujících důvodů: infekce, testování méně než šest týdnů po biopsii prostaty, používání močového katétru, neočekávání šest týdnů po operaci prostaty nebo močového měchýře k provedení testu , Ejakulace, která může zvýšit hladiny PSA po dobu 48 až 72 hodin, prodloužené cvičení, které mohou zvyšovat hladiny PSA po dobu 48 hodin.

Důkazy

Studie od Gerharda Oremeka et. Al. Hlášené Clinical Chemistry Laboratories, se zabýval účinkem cvičení na hladiny PSA u 301 zdravých jedinců. Bylo zjištěno, že patnáct minut cvičení zvyšuje hladiny PSA až na trojnásobek. Toto zvýšení naznačuje, že cvičení má zvýšený vliv na hladiny PSA.

Kdo by měl být testován

Všichni muži ve věku nad 50 let by měli být testováni a pacienti se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty, jako jsou afroameričané a muži s rodinnou anamnézou rakoviny prostaty, by měli být testováni ve věku od 40 do 45 let podle doporučení Americké urologické společnosti, Americká rakovinová společnost a Americká vysoká škola lékařů. Před tím, než začnete testovat, nezapomeňte, že jedním z faktorů, které mohou způsobit zvýšené hladiny PSA, je cvičení.