Vysoké hladiny vápníku u pacientů s rakovinou

Lékaři se odkazují na zvýšené hladiny vápníku v krvi jako hyperkalcémie. Tento stav nastává jako komplikace rakoviny, zejména v případech rakoviny plic, rakoviny prsu, rakoviny krku a rakoviny hlavy. Vzhledem k tomu, že vysoké hladiny vápníku v krvi vedou k významným komplikacím, pacienti s rakovinou musí být okamžitě léčeni.

Statistika

Národní rakovinový ústav uvádí, že hyperkalcémie se vyskytuje u 10 až 20 procent všech dospělých, kteří mají rakovinu. Hyperkalcémie také postihuje 0,5 až 1 procenta všech dětí s rakovinou. Tato komplikace se vyskytuje nejčastěji v přítomnosti pevných nádorů a malignit krve.

Příčiny

Několik faktorů ovlivňuje množství vápníku v krvi pacientů s rakovinou. Osteolytická hyperkalcémie se vyskytuje, když primární nebo sekundární nádor ničí kost, což umožňuje, aby kostní buňky uvolňovaly vápník do krevního oběhu. Humorální hyperkalcémie nastává, když zhoubné buňky způsobí, že tělo vstřebává vápník z kosti. Hyperkalcémie také nastává, když ledviny nevylučují přebytečný vápník z těla.

Přispívající faktory

Pacienti s rakovinou mají několik faktorů, které ovlivňují množství vápníku v krvi. Nedostatek fyzické aktivity, nevolnost, zvracení a dehydratace mohou zvýšit hladinu vápníku. Vzhledem k tomu, že u pacientů s rakovinou se po chemoterapii nebo radiační léčbě často vyskytuje únava, zvracení a nauzea, je u této populace vyšší riziko hyperkalcémie.

Příznaky a příznaky

Příznaky a příznaky vysokých hladin vápníku v krvi zahrnují zácpu, nevolnost, zvracení, únavu, malátnost, časté močení a bolest. Bez léčby hyperkalcémie také způsobuje nepravidelný srdeční tep a může vést k kómatu.

Funkce

Hyperkalcémie spojená s rakovinou se významně liší od hyperkalcémie způsobené primárním hyperparatyreózismem a jinými zdravotními stavy. Hyperkalcémie související s rakovinou postupuje rychle, objevuje se náhle a často vede ke zvýšené rychlosti sedimentace erytrocytů, což svědčí o zánětu v těle.

Vzhledem k tomu, že příznaky hyperkalcémie napodobují jiné příznaky rakoviny, mohou lékaři mít potíže s diagnostikou tohoto stavu. Příznaky hyperkalcémie se velmi podobají účinkům chemoterapie a radiační léčby. Pokud lékař rozpozná příznaky a příznaky hyperkalcémie, jednoduchý krevní test určí množství vápníku v krvi. Národní instituty zdraví hlásí, že normální hladiny vápníku se pohybují od 8,5 do 10,2 mg / dL (miligramy na deciliter).

Diagnóza

Léčba

Lékaři navrhují léčbu hyperkalcémie, která plánuje odstranění přebytečného vápníku z krve a obnovení hladiny vápníku v normálním stavu. Diuretika, také známá jako pilulky na vodu, zvyšují množství vápníku vylučovaného močí. Mezi příklady diuretik patří bumetanid, hydrochlorothiazid a furosemid. Drugs.com uvádí, že pamidronát pomáhá léčit kostní poškození způsobené rakovinou. Tím se obnoví rovnováha mezi tvorbou kosti a rozpadem kostních buněk. Mezi podpůrná opatření patří léky na kontrolu nevolnosti a zvracení, prevenci úniků a pádů, léky proti bolesti a prevence náhodného zranění.