Jíst glutamát monosodný způsobit rakovinu?

Rakovina je druhou hlavní příčinou úmrtí mezi Američany, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Zatímco potravinářské přísady glutamát monosodný se v průběhu let nacházejí ve středu diskuse, jakýkoli přesvědčivý důkaz, který naznačuje, že MSG má schopnosti způsobující rakovinu, nebo že spotřebovávající MSG zvyšuje riziko rakoviny, chybí. Jistě, pokud zjistíte, že jste citliví na MSG, je nejlepší se jí vyhnout tím, že zkontrolujete etiketu potravin.

Stále tajemství

Za normálních okolností se buňky rozdělují řízeným způsobem a nové buňky nahrazují staré. Rakovinové buňky však mají schopnost uniknout normální smrti buněk a pokračovat v růstu nekontrolovaným způsobem. Extra buňky mohou pokračovat k vytvoření hmoty nebo nádoru. Rakovinové buňky mohou napadat i jiné orgány a tkáně. Existuje více než 100 druhů rakoviny. Přesná příčina rakoviny zůstává neznámá. Vědci identifikovali různé rizikové faktory, které mohou zvýšit šance na rozvoj rakoviny, jako je kouření, genetické zranitelnosti a abnormality a expozice určitým toxinům, jako jsou pesticidy, abychom jmenovali jen několik.

Pikantní přísada

MSG je sodná sůl běžné aminokyseliny – kyselina glutamová – přirozeně se vyskytuje v některých potravinách a přidává se k ostatním. Jako přísada MSG zvyšuje chuť pikantních potravin. Vyrábí se z fermentačního procesu škrobu, cukrové řepy, cukrové třtiny nebo melasy a přidává se k širokému spektru slaných pokrmů. Někteří jedinci hlásili citlivost na MSG, s příznaky jako je bolest hlavy, bolest na hrudi a palpitace srdce. US Food and Drug Administration tvrdí, že MSG konzumovaná na typických úrovních je však bezpečná.

Rakovina a MSG

Dr. Russel Blaylock, výzkumný pracovník, neurochirurg v důchodu a autor knihy “Excitotoxiny: Chuť, která zabíjí”, tvrdí, že nadměrná konzumace glutamátu podporuje růst rakoviny a zdůrazňuje, že je zapotřebí dobře prozkoumány studie v této oblasti. Ačkoli bezpečnost MSG byla předmětem debaty v průběhu let, spojení mezi MSG a rakovinou je založeno na anecdotal důkazy, který neposkytuje vědecký důkaz, podle amerického institutu pro výzkum rakoviny.

Některé doporučují znovu

Navzdory ujištění FDA, že MSG je bezpečná, někteří výzkumníci doporučují další studie, aby znovu prozkoumali bezpečnostní profil MSG. Ve studii na zvířatech bylo podle studie publikované v lednu 2011 vydání “Annals of Medical & Health Research” přidání MSG ke stravě krys negativně ovlivněno jaterní funkcí. Velká většina bezpečnostních studií prováděných na člověku byla publikována v 70. a 80. letech 20. století. Může být potřeba aktualizovat lidský výzkum, aby přehodnotila bezpečnost MSG, avšak v současné době je konzumace typických hladin MSG považována za bezpečnou.