Ovlivňuje puberty výkon v konkurenčním plavání

Konkurenční plavání může začínat již ve věku 4 let v mnoha rekreačních ligách. Typicky končí ve věku 18 let, kdy jsou plavci způsobilí pro magisterské programy a vysokoškolské týmy. Puberty mohou mít významný vliv na výcvik, vývoj a zaměření plaveckého plavce a vytvářet nerovnováhu ve schopnostech plavců, kteří jsou ve stejném věku, ale vyvíjejí se jiným tempem.

Jak plavec zráží v pubertě, plavecký výcvik se pohybuje od obecného zaměření k specializovanějšímu zaměření. Až do věku 11 nebo 12 let se většina plavců soustřeďuje na všechny údery a vytváří technické dovednosti ve vodě. Puberta hity právě v době, kdy plavci typicky zvyšují úroveň svého tréninku a určují, jak jsou odhodláni k konkurenčnímu plavání. Plavec dospívajících se začíná zaměřovat na specializaci na několik událostí, zvyšování a úpravu tréninku, zejména ke konci puberty, kdy jsou vývojově připraveni určit primární zaměření.

Jako plavec můžete zjistit, že se vaše tělo mění, jakmile zažijete růstové proudy, zejména mezi věkem 11 a 14. Mohli byste mít náhlé výbuchy rychlosti následované dlouhými plošinami. To je zcela normální – součástí vaší technické dovednosti je držet krok s růstem vašeho těla. Možná se budete cítit nepříjemně a nekoordinovaně a budete si vědomi toho, že se objeví v odhalujících plavkách. USA plavání poukazuje na to, že dívky typicky hit jejich vrchol růstu asi 12 a chlapci u asi 14 věku, ačkoli každý plavec zráží v individuální sazbě.

Pokud zjistíte, že narazíte na náhorní plošinu, nevzdávejte se. Atletické události mimo bazén vám mohou pomoci udržet si důvěru, navrhuje plavání USA. Jak budete pokračovat ve vyspělosti, podíváte se do vašeho programu tím, že vymezíte cíle, strategie a zda přidáte trénink na suchou půdu. Udržujte základnu aerobní kondice, abyste zajistili, že váš čas v bazénu bude odměňovat a využijete technickou základnu, kterou jste si vybudovali.

USA Plavání poukazuje na to, že plavci, kteří jsou ve stejném věku, se ve vývojovém procesu mohou skutečně lišit až o pět let. To znamená, že dva plavci v pubertě mohou mít významné fyzické a emocionální rozdíly. Pozdní maturista může být podle věku věrný, pokud jde o roky, ale postrádá sílu rozvinutějšího dospívajícího plavce. Brzký zralý bude muset pracovat na udržení dovedností v průběhu změn těla dříve než později vyvíjející se peer.

Vývoj školení

Fyzický vývoj

Zero na Focus

Mějte na paměti