Jíst pomeranče pomáhá detoxikovat játra?

Detoxikace jater je populární zábava mezi přívrženci alternativní medicíny a stoupenci zdravého životního stylu, ale tento koncept nemá žádný základ ve vědecké skutečnosti. Vaše tělo má přirozený systém detoxikace, který zahrnuje vaše játra, ledviny a potní žlázy. Není možné zvýšit rychlost či účinnost detoxikace jater, vaše tělo jednoduše nefunguje tímto způsobem. Ale pomeranče mají vysoký obsah vitamínu C, což je prokázaný antioxidant. Pomeranče mají nízký obsah kalorií a obsahují vlákninu, takže i když nebudou detoxifikovat vaše játra, jsou pro vás stále dobré.

Detoxické mýty

Myšlenka, že jídlo nebo pití určitých potravin může násilně proplachovat toxiny z vašeho systému, bylo po staletí, ale nikdy nebylo prokázáno. Toxiny jsou přirozeně zpracovány, zneškodněny a odváděny tělem. V určitých případech, jako je toxicita těžkých kovů, alkohol a drogy, musí vaše tělo pracovat trochu tvrdší. Ale i v těchto případech nemůžete tento proces urychlit.

Fakta o játrech

Vaše játra jsou žláza, která čistí bakterie z krve, metabolizuje cholesterol a tuk, filtruje moč a detoxuje tělo. Nejlepší způsob, jak zajistit zdraví vaší játry, není přijímat věci, které by znemožnily práci, jako je alkohol a nevyžádané potraviny naložené s chemickými přísadami a konzervačními látkami.

Orange Facts

Pomeranče mají velmi vysoký obsah vitamínu C a obsahují také vlákninu. Vitamin C je silný antioxidant, což znamená, že pomáhá vašemu tělu bojovat proti poškození jeho DNA a RNA prováděné volnými radikály. Předpokládá se, že vitamín C podporuje váš imunitní systém, ačkoli Linus Pauling Institute varuje, že je zapotřebí více testů, aby se pochopil přesný mechanismus. Vláknina je nezbytná pro zdravé vylučování a přestože to nepomůže vašim játrech konkrétním způsobem, je dobré podporovat celkové zdraví.

Výhody a nevýhody

Výhodou jídel pomerančů pro zdraví jater je to, že ovoce je zdravější volbou na občerstvení než štěpky, sušenky nebo jiné masově vyráběné a příliš zpracované potraviny. Jedinou nevýhodou je, že pomeranče nejsou kouzelnou kulkou. Nemůžete přehánět nezdravé jídlo a alkohol a pak jíst několik pomerančů, aby magicky urychlila játrovou odpověď.