Bolesti loktů při házení fotbalu

Lokální bolest při házení fotbalu je často prostě diagnostikována jako loktinová tendinitida. Existují však různé typy tendinitidy loktů. Bolest, k níž dochází při házení fotbalu, se nazývá “háček”. Zatímco většina forem tendinitidy postihuje pouze jednu stranu lokte, loket háku – běžný u fotbalových hráčů – ovlivňuje obě strany lokte.

Hřebíci loket působí jak na střední, tak na boční straně lokte. Bolest na mediální nebo uvnitř lokte je běžně nazývána golfovým loktem, zatímco bolest na postranním nebo loketním kole je běžně nazývána tenisovým loktem. Lokální tendinitida, která postihuje fotbalové míče, ohrožuje spojení šlachy mezi sondou pronator teres, extenzorem carpi radialis brevis a jejich odpovídajícími kostními klouby: mediálním epikondylem a laterálním epikondylem.

Nejzákladnější a nejčastější příčinou tendinitidy loketů je nadměrné užívání. Když hodíte fotbal, vaše ramena se pohybují rychlým tempem, který způsobuje namáhání vašeho lokte. Jak se vaše paže přichází kolem vašeho těla, vnitřek nebo mediální šlachy se rozkládají na maximální kapacitu. Zároveň jsou vnější nebo boční šlachy komprimovány. Šlachy jsou zodpovědné za držení svalů na kostech v určitých vzdálenostech. Šlachy mají určitou elasticitu, ale jejich protahování může mít nepříznivé účinky. Stejně tak jejich stlačení způsobuje zbytečný tlak na kosti. Po čase se toto protahování a komplikace dotýkají spojení šlachy. Problém se zhoršuje, když hráči házejí bez zahřívání, protože šlachy jsou tuhé a nepružné.

Symptomy zahrnují bolest, otok a ztuhlost při házení fotbalu. Hřebíčková loketka v fotbalových hrách je léčena buď s nebo bez operace. Chirurgie opravuje závažnější případy tendinitidy, většina případů bude vyžadovat neoperační postupy. Tato léčba je určena ke snížení zánětu, obnovení síly a zvýšení flexibility. Léčba může zahrnovat cvičení na protahování zápěstí a loktů, masážní terapie, aplikace tepla a ledu a posilování světelných cvičení. Léčba zahrnuje také vyloučení jakýchkoli činností, které zhoršují bolest nebo zánět.

Nejlepší způsob, jak se vyhnout tendinitidě loktů, je správné zahřátí a roztahování rutin před házením míče v plné rychlosti. Postupným zahřátím šlach s jemnými házeními se uvolní a umožní jim přirozené roztahování, což snižuje napětí při plné rychlosti. Po zahřátí lokte se zapojte do řady důkladných úseků lokte, zápěstí a ramen. Když hráč nehazuje, je třeba učinit kroky, aby se loket udržoval v teple s pláštěm nebo přikrývkou. Tréneri a rodiče by měli tuto praxi vložit do mladých hráčů, když začnou hrát fotbal a vyvíjejí dobré návyky.

Hřebíčkové lokty

Příčiny

Léčba a symptomy

Preventivní postupy